Waluta cyfrowa banku centralnego

Istnieje pomysł wprowadzenia cyfrowej waluty przez Bank Centralny. Każdy kraj (lub region) miałby swoją walutę. Jej wydawanie jest i będzie regulowane przez stosowne władze monetarne w danym państwie.

Cyfrowa waluta

Banki na świecie z trudem kontrolujące coraz bardziej popularne kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum. Wirtualne waluty stały się popularne ze względu na ich zdecentralizowany i wolny od regulacji charakter. Stały się więc realnym zagrożeniem dla tradycyjnego systemu bankowego, który jest kontrolowany.

Z drugiej jednak strony, wiele osób boi się kryptowalut. Sugerują możliwość oszustwa, kradzieży i włamań. Wymiana walut w internetowym kantorze jest jednak całkowicie bezpieczna, dzięki stosowanym zabezpieczeniom.

Banki mają problem z kontrolowaniem kryptowaluty, dlatego chcą wprowadzić własną walutę cyfrową. Będą to więc kryptowaluty regulowane przez banki. Nazywane są też cyfrowymi pieniędzmi bazowymi lub cyfrowymi papierami pieniężnymi. Cyfrowa waluta będzie wspierana przez właściwą ilość rezerw walutowych, np. rynek walutowy albo złoto. Kurs walut online może być bardziej atrakcyjny niż w stacjonarnym kantorze lub banku. Dlatego warto dokładnie przejrzeć ofertę.

Sposób funkcjonowania

Każda jednostka cyfrowej waluty będzie funkcjonowała jak bezpieczny instrument równoważny papierowemu rachunkowi i może być stosowana jako forma płatności, środek przechowywania wartości i jednostka rozliczeniowa. Waluty online stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Podobnie jak w przypadku papierowego banknotu, który nosi unikalny numer seryjny, każda jednostka CBDC będzie także rozpoznawalna. W ten sposób będzie można uniknąć imitacji.

Ta część podaży pieniądza będzie kontrolowana przez bank centralny, dlatego będzie funkcjonować  równolegle z innymi formami regulowanych pieniędzy, takimi jak obligacje,rachunki i monety. Wymiana walut online jeszcze nigdy nie była tak prosta. Cyfrowa waluta będzie umiejętnie łączyła wygodę i bezpieczeństwo formy cyfrowej, co charakteryzuje kryptowaluty z regulowanym, zastrzeżonym systemem obiegu pieniądza, typowego dla tradycyjnego systemu bankowego.

Tylko dany bank centralny albo odpowiedni organ monetarny państwa będzie odpowiedzialny za jej działalność. Pionierem do zainicjowania cyfrowej waluty był Bank Centralny w Wielkiej Brytanii. Później zaczęły się uaktywniać banki centralne w Chinach, Kanadzie, Urugwaju, Tajlandii, Wenezueli, Szwecji i Singapurze. Warto interesować się na bieżąco tym ciekawym zagadnieniem.